מהי עבודה מהבית

פורסם ב-01/08/2020

שתפו את הכתבה

מהי עבודה מהבית? למי זה מיועד

remote work

הטרנד של עבודה מהבית הגיע באיחור אופנתי לישראל ונראה שמשבר הקורונה היה הטריגר שגרם לשוק התעסוקה הישראלי להתנסות בפורמט של עבודה מרחוק שהפך למודל מקובל ומצליח ברחבי העולם.
עבודה מהבית או בשמה הרשמי יותר עבודה מרחוק, אינה טרנד חולף, ומתייחסת לכלל המשרות אשר במסגרתן ישנה אפשרות לביצוע עבודה, מכל מקום, ושאינה ממשרדי המעסיק. 

בתחום העבודה מרחוק בעולם, הצטבר והתפתח בעשר השנים האחרונות ידע רב, ספרות מקצועית וקהילה שוקקת של עובדים מרחוק וחברות המעסיקות את כל העובדים שלהן במודל של עבודה מרחוק. 

חברות כמו Basecamp שמפתחת כלים לניהול פרויקטים התחילו לתעד את המודל החדש ולשתף בידע שצברו במהלך השנים בעבודה מרחוק. החברה מורכבת מצוות של כ50 עובדים הפועלים מ32 ערים ברחבי העולם. מייסדי החברה פרסמו ספרים בנושא על מנת לעודד חברות אחרות לאמץ את הפורמט. בספרים Rework ולאחר מכן Remotely שהפכו להיות מחוללי המהפכה הם זרעו את הזרעים להתפתחות הקהילה הבינלאומית של עובדים מרחוק שהתפתחה במהלך העשור האחרון. דור שלם של יזמי טכנולוגיה קרא בשקיקה את התובנות שנצברו ושותפו עם הקהילה לאחר שנים של ניסוי וטעיה בעבודה מעבר לים באזורי זמן שונים שיצרו מוצרים מתקדמים ואיכותיים וגידלו חברות מוצלחות ורווחיות.

מגיפת הקורונה העולמית הביאה חלק ניכר מהשוק העבודה הישראלי לעבוד מהבית ולאחר הסתגלות לא קלה שנכפתה בעקבות המצב, יותר ויותר עובדים למדו את יתרונות העבודה מהבית ושוקלים אפשרות לעבודה כזו גם לאחר משבר הקורונה. עולם העבודה מרחוק בישראל קפץ אל המים ביום בו התחיל הסגר ובעצם התחיל אצלנו תהליך שנהוג בעולם כבר כעשר שנים כאשר חברות כמו אינטל החלו לחפש מודלים חדשים של עבודה.

השוק הישראלי אמנם נקלע למצב של עבודה מרחוק אך כמו בכל טרנד שתופס בישראל, גם בנושא העבודה מרחוק נראה שהחודשים האחרונים הביאו להפנמה של היתרונות הגדולים של עבודה מרחוק לעובדים ולמעסיקים. משבר הקורונה היווה זרז להתפתחות התחום בארץ כך שיותר מעסיקים ועובדים מתחילים להצטרף למהפכת התעסוקה מרחוק וללמוד איך לייעל את תהליכי העבודה החדשים. גם בישראל מתחילה להתגבש קהילה של מעסיקים ועובדים שמשתפים בערוצי שונים בידע, בתהליכים, בהצלחות, בכישלונות ובהפקת הלקחים לטובת צמיחה טובה יותר של התחום בארץ. שיתוף כזה של ידע יביא לצמיחת קהילת עובדים מרחוק שתהווה קרקע פוריה לקפיצה ברמה המקצועית, הפרודוקטיביות ומוסר עבודה ויאפשר ליותר אנשים להיכנס לשוק העבודה העתידי, במצב משפחתי שונה, מיקום שונה ותייצר הזדמנות להכליל ולשלב בשוק העבודה אנשים בעלי מוגבלויות ואיכויות שונות ומגוונות.

ברור לכולנו שבצד היתרונות יש גם חסרונות ויהיה תהליך של למידה ושיפור עם הזמן אבל בטווח הארוך אם כולנו נהיה חלק מהמהפכה נוכל לבחור מה הסגנון המועדף עלינו אחרי שבדקנו וניסינו מה מתאים לנו.

עם כל היתרונות של עבודה מרחוק, היא לא מתאימה לכל אחד ומצד שני חשוב לדעת שלוקח זמן להסתגל לשינוי כזה אז אנחנו ממליצים לתת לזה צ’אנס וכמה חודשים של למידה על מנת לבחון האם אתם מתאימים לעבודה מרחוק.

במאמר הזה נעשה קצת סדר במונחים ונתאר את התופעה והמגמות באופן כללי ובהמשך נשתף מהידע שצברנו בתחום במהלך השנים שאנחנו עובדים מרחוק.

אנחנו מזמינים כל מי שמעוניין לחלוק בידע לכתוב לנו ולקחת חלק במאמץ שלנו להעלות את המודעות ולעזור לשוק הישראלי לאמץ מתודולוגיות עבודה מרחוק.

יתרונות בעבודה מהבית

נמנה מספר יתרונות מוכרים ובדוקים לעבודה מהבית. יש לנו עוד הרבה מה לשתף בנושא אבל נתחיל מהדברים הבסיסיים שגורמים לעובדים להתאהב בעבודה מרחוק:

שעות עבודה

ניתן לעבוד בשעות מוגדרות שמתאימות לסדר היום שלכם. ישנם מעסיקים שדורשים זמינות בשעות הפעילות של החברה או עבודה במשמרות וישנם מעסיקים אשר מעוניינים למדוד התקדמות על סמך תוצרים שהם מגדירים ביחד עם העובד ומודדים לפי ההתקדמות. כמובן שברגע שמורידים שעות של פקקים, חניה, יציאה לארוחת צהריים וכל מה שקשור בהגעה וחזרה לעבודה מתפנה זמן שאפשר להשקיע בעבודה יעילה או בזמן איכות לדברים החשובים עבורכם, משפחה, חברים, זוגיות ותחביבים.

הורדת סטרס – שיפור ה well being   

כאשר אנחנו לא תלויים בפקקי תנועה או מחכים לתחבורה ציבורית ויכולים לקום בבוקר ולהתחיל לעבוד ולהרגיש פרודוקטיביים, חלק מהלחצים היומיומיים יורדים מסדר היום ואפשר לנהל שגרת עבודה רגועה ומתוכננת יותר.

להורים שבינינו, דמיינו שאתם לא בלחץ לאחר לקחת את הילדים מהגן ואפילו יכולים לתכנן זמן איכות משפחתי באמצע היום לאכול ביחד ארוחת צהריים מזינה ובריאה במקום לצאת לאכול בחוץ. אנשים שרגילים לעבוד מהבית וסיגלו לעצמם אורח חיים מתוכנן ומסודר מוצאים פתאום זמן להתאווררות, סיבוב ריצה או הליכה עם הכלב ואפילו זמן למנוחה, מדיטציה או קפה במרפסת. ברגע שמבינים שאפשר לעבוד בצורה אחרת ולהביא ערך רב יותר אפשר להקדיש זמן להתקדמות מקצועית, ללמידה וליצירת קשרים רלוונטיים.

חיסכון בכסף Time is money

כאשר אין צורך לנסוע הלוך חזור לעבודה, לשלם על חניה ולהוציא כסף על ארוחות בחוץ  מתחילים לראות שינוי משמעותי בהוצאות. מעבר לכך, עבודה במשרד דורשת קנייה תכופה של ביגוד, הנעלה, תכשיטים, איפור והשקעה בתיקים, אביזרים ושאר פריטי אופנה כדי לעמוד בקוד הלבוש המקובל בחברה. אנחנו מאמינים שעבודה מהבית לא צריכה להיות בפיג’מה, ומצד שני כשלובשים בגד נעים ונוח שמתאים לטמפרטורה המועדפת עלינו ואין צורך להרשים את כל עובדי המשרד אפשר לחסוך באופן משמעותי בהוצאות ביגוד ולהשקיע בתחביבים, תחומי עניין, במשפחה ועיצוב סביבת העבודה כך שתהיה מיטבית עבורכם. 

גם המעבר לאוכל ביתי עושה את שלו ומשפיע באופן ישיר על התקציב. כשמתכננים מראש כמויות ולא יוצאים לאכול בחוץ כל יום אפשר לחסוך בצורה משמעותית ואפילו להקפיד על תפריט תזונה לפי בחירתכם. 

עבודה מהבית לא חייבת לכלול רק עבודה מרחוק. כיום ניתן למצוא מודלים חדשים כמו מודל העבודה היברידי שמאפשרים לשלב בין עבודה במשרד לעבודה מרחוק.

מודל היברידי – מודל משולב לעבודה במשרד ועבודה מרחוק

מעסיקים רבים התחילו ליישם מודל עבודה שמאפשר לעובדים לחלק את זמנם בין המשרד לבית. נראה שהמודל הזה עובד יפה לחלק מהחברות ומאפשר את היתרונות והיעילות של עבודה מהבית יחד עם ימי עבודה משותפים מהמשרד שמאפשרים לצוות להתגבש, להנות מהצד החברתי של העבודה ולייצר קשרים אישיים טובים יותר שעוזרים לשיתוף הפעולה בעבודה מרחוק. מעסיקים רבים מאמינים שמינון נכון של עבודה מהבית ומהמשרד יכול להביא לתוצאות מרשימות ולגבש עובדים על פי ערכי החברה והתרבות הארגונית שלה. ניתן לתכנן מראש ארוחות צהריים משותפות, Happy hour וסיעור מוחות משותף ויש גם מקרים שכל העבודה מתבצעת מהבית אבל העובדים נפגשים אחת לשבוע או בזמן מוגדר בבית קפה או לחומוס משותף וכך נהנים מזמן איכות שמאפשר שיחות חולין והכרות מעבר לתוצרים והמשימות היומיומיים.

ישנם מעסיקים שמארגנים אחת לתקופה נסיעה משותפת. מדובר על סופשבוע או כמה ימים מתוכננים מראש מדי שנה שבה עובדי החברה משתתפים בנסיעה מאורגנת במיקום מרוחק ועוברים ביחד סדנאות תוכן, גיבוש, אסטרטגיה המתובלים בטיולים, פנאי ושעות כיף. המודל הזה עובד יפה בעולם ומאפשר מפגש אינטימי ורגוע לעובדים אחת לתקופה מחוץ לשגרת העבודה הרגילה. בימים אלה, בעיצומו של משבר הקורונה קשה לדמיין מודלים כאלה וכולנו נאלצים להתמודד עם שינויים תכופים וקיצוניים בסדר היום. מעסיקים ועובדים שיהיו מוכנים וגמישים לעבודה מהבית מהמשרד וידעו לעשות מעברים מהירים יהנו מתפוקה מקסימלית ושימור מוראל העובדים בחברה גם בתקופות של חוסר וודאות.

כיום יש אלפי מעסיקים בעולם שעברו לעבודה מרחוק באופן מלא.

חלק מהחברות עשו את המעבר בעקבות משבר הקורונה וחלק ניכר בנו חברות המושתתות על עבודה מרחוק וחרטו על דגלם את העבודה מרחוק כחלק מרכזי בערכי החברה.

בעקבות משבר הקורונה חברות מובילות הפתיעו בהודעותיהן הדרמטיות שמהוות דחיפה עצומה לשוק העבודה מרחוק:

מנכ”ל טוויטר הודיע במייל בתחילת מאי לכלל עובדי החברה שיוכלו להמשיך לעבוד מהבית באופן קבוע לתמיד. החברה העניקה לכל עובד 1,000 דולר לכל עובד על מנת להצטייד לעבודה מהבית. הציפור הכחולה היתה הראשונה לצאת בהכרזה וגם ענקיות כמו גוגל, מיקרוסופט, פייסבוק ואמזון הודיעו כולן לעובדיהן כי הם יכולים להמשיך לעבוד מהבית עד הודעה חדשה.

מארק צוקרברג הגדיל והודיע גם הוא בשיחת וידאו לייב עם עובדי החברה: “אנחנו עומדים להיות החברה שהכי נשענת על עבודה מרחוק בגודלנו ותחומנו”. לטענתו ההחלטה תאפשר לפייסבוק להעלות את הגיוון במועסקי החברה ולספק הזדמנויות כלכליות בעוד מקומות בעולם. “כשאתם מגבילים את ההעסקה לבני אדם שגרים במספר זעיר של ערים גדולות או רק לאלו שמוכנים לעבור לעיר הגדולה, אתם חותכים החוצה המוני אנשים שגרים בקהילות שונות, רקעים שונים ועשויות להיות להם נקודות מבט שונות”. צוקרברג גם הבהיר שיהיו לכך השלכות כלכליות כך שיוקר המחייה באזור מסויים ישפיע על רמת השכר של העובד. אלה אמנם חדשות מלחיצות עבור הרבה מהעובדים הקיימים של פייסבוק אך מצד שני נפתחו אפשרויות והזדמנויות חדשות לאנשים רבים שגרים במיקומים מרוחקים וניתן להכליל אותם בשוק העבודה החדש. (מקור גלובס)

טרנדים

עבודה מרחוק במספרים – בעולם:

בשנת 2016 היו כ200 חברות שגייסו עובדים לעבודה מרחוק. 

2018 – היו כ600 חברות שגייסו עובדים לעבודה מרחוק. 

2019 – היו כ900 חברות שגייסו עובדים לעבודה מרחוק. 

כיום מעל 2500 חברות בעולם עובדות בפורמט של גיוס עובדים לעבודה מרחוק!

גדילה בהיקף חיפוש משרות לעבודה מרחוק לפי שנים. מקור:
explodingtopics.com

 

חברות ישראליות שמובילות את המעבר לעבודה מרחוק

לייב פרסון, חלוצה ישראלית בתוכנת תמיכה חכמה מרחוק היא גם החלוצה במעבר מלא לעבודה מרחוק.

עדיין לא ברור כמה מעסיקים ישראלים יעברו למודל של גיוס עובדים בעבודה מרחוק ומי יוביל את השוק. יש כבר סנוניות ראשונות כמו חברת לייב פרסון, שויתרה על נדל”ן כולל של 6,300 מ”ר ברעננה והעבירה את העובדים לעבודה מהבית כמודל קבוע לאחר שהתברר שתפוקת העובדים תפוקת העובדים נשמרה במהלך העבודה מהבית בתקופת הסגר,. 1,300 עובדי החברה ברחבי העולם עברו לעבודה מרחוק עד הודעה חדשה. (מקור כלכליסט

“יש כאלה שמדברים על זה שדווקא משבר הקורונה הוכיח שאפשר לעבוד מהבית – לפעמים אפילו באופן יעיל יותר – וזה חוסך עלויות של משרדים, מאפשר גמישות בגיוס אנשים בצורה שלא מוגבלת לאזורים גיאוגרפיים, ונותן גמישות לעובדים”. יובל מטלון, מנכ”ל לייב פרסון (מקור גלובס)

גם משרדי הממשלה כבר החלו במעבר לעבודה מהבית ויו”ר מרכז השלטון המקומי כבר העביר את העובדים למודל היברידי,שמאפשר להם לעבוד יום אחד בשבוע מרחוק. הצעת חוק שעלתה בכנסת בתחילת יולי תאפשר לכלל העובדים לעבור ליום עבודה מהבית. מהלך כזה עשוי לחסוך 850 מיליון שקל בשנה. (מקור Ynet

 

במאמרים הבאים נתחיל להעמיק באתגרים שמביאה איתה העבודה מרחוק למעסיקים ולעובדים וניתן כאן במה למומחים בתחומים שונים לשתף בידע שנצבר בתקווה שנעורר את השוק הישראלי לתנופת גיוס לעבודה מרחוק.

אנחנו מזמינים כל מי שמעוניין לחלוק בידע ולשתף פעולה לפנות אלינו ולקחת חלק במאמץ שלנו לעזור לשוק הישראלי במעבר לעבודה מרחוק.

תודה שקראתם אותנו,

צוות Remoteam

 


    הטופס נשלח בהצלחה:)