הכנה לראיון עבודה מהבית

פורסם ב-04/08/2020 ע״י מיכל פריד

שתפו את הכתבה

עבודה מהבית אינה רק פתרון זמני לתקופת הקורונה. זוהי מגמה תעסוקתית, שבה הארגון מושתת בעיקרו על עבודה מהבית כך שבמקרים רבים אין משרדים או שקיים משרד בפועל במתכונת מצומצמת יותר.

רגע לפני שאתם ניגשים למשרה שמוגדרת בעיקרה כעבודה מהבית, מומלץ שתבדקו שפורמט העבודה מהבית מתאים לכם.

הרי גם המעסיקים המחפשים עובדים מהבית יבדקו אם אתם מתאימים ובנוסף לידע המקצועי המאפיין כל ראיון עבודה, ינסו להבין:

 • האם יש לכם יכולת ניהול עצמי? איך אתם מנהלים את הזמן שלכם?
 • האם יש לכם ניסיון בעבודה מהבית? איך אתם עושים הפרדה בין עבודה ומשפחה?
 • האם אתם חייבים את הפסקת הקפה עם החברים במשרד או מסתדרים עם מפגשים חברתיים בזום?
 • האם אתם נהנים מהפרטיות של הבית או דווקא חייבים את ההפרדה הטכנית בין בית למשרד?
 • האם יש לכם יכולת להתרכז במשימה ולהתנתק מהסביבה, או שסביבת העבודה חשובה לפרודוקטיביות שלכם?
 • האם אתם חושבים שהדרך למשרד ובחזרה היא בזבוז זמן נוראי או שהיא מאפשרת לכם דווקא זמן התארגנות בין מסגרת למסגרת?
 • איך אתם עובדים מהבית? לפטופ במיטה? פינת עבודה מסודרת באחד החדרים? חדר עבודה שלכם?

הראיון שלפני הראיון או שיחת הטלפון הראשונה

קורות החיים ופרופיל הלינקדאין שלכם ערוכים ומוכנים ונשלחו להצעות עבודה שונות והנה אתם מקבלים טלפון.

רגע! אתם בכלל פנויים עכשיו לקבל שיחה? אם אתם באמצע (אוכל, בילוי, עבודה, מנוחה, ילדים) מה עושים?
כאשר אתם לא פנויים לשיחה, הכי מכבד אתכם ואת המתקשרים לתאם מועד אחר נוח יותר.
תבקשו שיחזרו אליכם או קחו מספר טלפון להתקשר. זה יאפשר לכם לשבת במקום שקט ונוח כאשר קורות החיים ששלחתם מול עיניכם ותוכלו לענות על שאלות מתוך תחושת ביטחון ורוגע.

תחילה נבין שהטלפון הראשון ממקום העבודה הוא למטרת אימות הפרטים שלכם (טלפון, שם, תפקיד). שבאמת אתם אלו שפניתם. תצטרכו בוודאי לתת מידע מקצועי ראשוני על ההכשרה והרקע המקצועי שלכם, לאמת שאכן אתם מתאימים למשרה המוצעת והניסיון שלכם רלוונטי להמשך התהליך. לפעמים אפילו יבקשו דרישת שכר לראות אם יש התאמה מבחינת ציפיות השכר.

הכנה לתהליך

הכנה! מודיעין, הכנות טכניות והכנה מנטלית ומקצועית

מודיעין: מומלץ לאסוף מידע על החברות ועל התפקיד. בקשו את שמות המראיינים ולמדו אודות הרקע והפעילות שלהם בלינקדאין, פייסבוק, אינסטגרם.
נסו לברר אם יש לכם מכרים משותפים, ייתכן שאחד מהם יוכל לספר עליהם ועל הרקע שלהם ולעזור לכם להבין מה הם מחפשים. צריך כמובן להיות מאוד זהירים בעניין זה, כי מה שאתם שומעים יהיה תואם את החוויה שלכם לכן מומלץ לקחת הכול בערבון מוגבל ולסנן את הפרטים שנראים לכם חשובים ורלוונטיים בצורה עניינית.

דרגו את מידת העניין שיש לכם במקום העבודה ובתפקיד. אור ירוק – להמשיך. יש לי עניין בתפקיד. אור צהוב – בהילוך נמוך. אור אדום – אין לי עניין בתפקיד/בחברה.
אפשר להשתתף בראיון רק כדי להיות בכושר ולהתאמן לקראת המקומות שאני ממש רוצה להתקבל אליהם!

הכנה טכנית: הראיון יתקיים בזום/הנגאאוט או בכל תוכנה אחרת. עדיף לברר מראש באיזו תוכנה ישתמשו לראיון, להתקין אותה מבעוד מועד ולוודא שהמצלמה, המיקרופון והרמקולים/אוזניות עובדים כשורה. כדאי לתרגל שיחת ניסיון עם בן משפחה או חבר/ה כדי להכיר את הממשק של התוכנה ולהכיר את הפעולות החשובות: איפה מתחילים צ’אט? כיצד מפעילים לוח כתיבה חלק? כיצד משתפים מסך כדי להראות תיק עבודות או פרויקטים קודמים? הכנה טכנית טובה תוריד מחוסר הוודאות ותאפשר לכם להתמקד בראיון ולא להיות מוסחים בגלל בעיות טכניות. חשוב לא לפספס הזדמנות בגלל מגבלות טכניות.

אתם על הבמה: שבו בחדר שקט וברקע ייצוגי ונעים. כדאי לסדר מראש את המיקום שממנו תבצעו את הראיון ולהקפיד לשים לב לפרטים שונים:
תאורה: תדאגו לתאורה טובה ונעימה שבה ניתן לראות בצורה טובה את הפנים שלכם ואת שפת הגוף שלכם. נסו זוויות צילום שונות ובחרו זווית צילום מחמיאה. בדקו מה רואים מאחור, כוונו את גובה המצלמה כך שניתן יהיה לראות את כל הפנים שלכם, מאזור הקודקוד על לכתפיים. אם אין לכם רקע מוצלח ניתן להשתמש בתמונת רקע דיגיטלית אבל אם יש לכם אפשרות אפשר פשוט לבחור קיר נקי או מיקום נטול הסחות שיאפשר למראיינים להתמקד בראיון. בדיקה: כמובן מומלץ ביותר לבדוק עם חבר/בן משפחה איך אתם נראים בשיחת ניסיון ולשפר בהתאם את הרקע, הזווית והתאורה על מנת שתהיו מוצגים באופן מיטבי.

אור הזרקורים מופנה אליכם: דאגו להופעה הולמת לתפקיד ולאווירת הראיון. דאגו לא להיראות עייפים והקפידו להיראות כמו שהייתם נראים לו הראיון היה מתקיים פנים מול פנים. כמובן מסודרים, נקיים, מסופרים, העדיפו חולצה בגוון חלק (פסים, נקודות, טריקו גזור ודוגמאות עוברות מסך פחות טוב) תכשיטים ואיפור לפי טעמכם, הקפידו להיראות במיטבכם, זה יסייע בשתי דרכים: האחת, יצירת רושם ראשוני חיובי מול המראיין/ת, השנייה היא שמעצם היותכם לבושים כראוי גם ההרגשה שלכם תהיה טובה יותר ותאפשר לכם להיות בגרסה הטובה שלכם.

הכנה מקצועית: בחרו מרשימת ההישגים המקצועיים שלכם תפקיד או פרויקט ספציפי וספרו עליו מתוך זווית שתתאים עד כמה שאפשר לתפקיד החדש אליו אתם מתראיינים.  

התחילו מהתפקיד האחרון ותנו עוד 2 דוגמאות ממקומות עבודה או תפקידים נוספים שעשיתם, הציגו עשייה ויכולות:

 • מה היה האתגר, העשייה שלי: תארו בקצרה פרויקט, תהליך או תפקיד שביצעתם.
 • מה היו הפעולות שלי (בדומה למתואר בקורות החיים) תארו במספר משפטים את הפעולות העיקריות שביצעתם. השתמשו בפעלים המתארים מה עשיתם כדי להתמודד עם האתגר ומה היה הערך המוסף שהבאתם לפרויקט.
 • מה היתה התוצאה של העשייה הזו? תארו עד כמה שניתן במונחים כמותיים או מדידים את תרומתכם לאתגר/למשימה שהיתה על הפרק.
 • החשוב מכל, תכונה ותובנה – ספרו מה התכונה שלכם שהבאתם לידי ביטוי ואפשרה את התוצאה.

הכנה מנטלית:

 • תעשו סימולציה לראיון. אל תוותרו על זה. תספרו לעצמכם מול המראה או עדיף למישהו קרוב את הסיפור שאתם רוצים להציג.
 • תשננו 7 דברים טובים שאתם יכולים לומר על עצמכם! אמרו לעצמכם עד כמה אתם מוצלחים, תחשבו מה יאמר עליכם מי שאוהב ומעריך אתכם…תזכרו איך צלחתם צמתים בעבר ומה עזר לכם להתגבר עליהם.
 • תרכזו רשימה של 5 ערכים שחשובים לכם במקום העבודה. רוצים לדעת מה יכול להיכלל בה? חפשו רשימות ערכים ותדייקו לכם 5 עיקריים.

השתתפות בראיון

 • אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני אז כשהשאלה הראשונה בראיון היא ספרו על עצמכם, התחילו מיד כמו שהתכוננתם בדוגמה הראשונה, בתפקיד/פרויקט, מה היתה תרומתכם ואיזה תכונה שלכם אפשרה את הערך או התוצאה שהבאתם לפרויקט.
 • שמרו על קשר עין, אבל הקפידו למקד את מבטכם לכיוון המצלמה. השתדלו להביט אל המראיין/ת ופחות על עצמכם במסך. זה יכול להיות מלחיץ לראות את עצמכם על המסך כל הזמן ועלול להציף תחושות של חסור בטחון עצמי. במהלך השיחה שמרו על תנועתיות נעימה ולא תזזיתית כדי להראות שאתם בעניין. אתם יכולים להרגיש בנוח ללגום מהשתייה שהכנתם ולעיין ברשימות שלכם כדי להיזכר במה שרציתם להגיד…
 • במידה ואתם נדרשים לענות על שאלה ולא בטוחים שהבנתם, בקשו הבהרה מה הכוונה על מנת שהתשובה שלכם תהיה רלוונטית.
 • הקשיבו היטב לשאלות ולתיאור הארגון והצוות. מתוך התיאור תוכלו להסיק אם התפקיד והארגון מתאימים לערכים החשובים לכם. למשל, אם המראיינים מכפישים את הצוות הקיים ומספרים שחיכו רק לכם….אל תסתנוורו וקחו לתשומת ליבכם שבארגון הזה אין תרבות מכבדת ואתם יכולים להגיע לאותו מצב שידברו עליכם באופן דומה. במידה ותשמעו דברי הוקרה, דאגה ואכפתיות לצוות תוכלו בוודאי להסיק שהארגון יכבד גם אתכם בעתיד במידה ותצטרפו.
 • התעניינו בעובדים קיימים. תוכלו לראות את מידת הגיוון בצוות. גיוון גילאי, מגדרי, רקע שונה וכך שוב לגבש תמונה ולהסיק האם הארגון מתאים עבורכם.

בראיון יכללו בוודאי שאלות שנועדו לברר את התאמתכם לעבודה מהבית. כמה דוגמאות לשאלות כאלה:

איך אתם מנהלים את היום שלכם כדי להתקדם, להספיק לבצע את המשימות ולהביא ערך לחברה? תארו את חלוקת הזמן שלכם במהלך היום. באיזו שעה אתם נוהגים להתחיל לעבוד, מתי עורכים הפסקות לארוחות (בוקר? צהרים? ערב?), מתי יש לכם התחייבויות אחרות ואיך אתם משלימים שעות עבודה בהתאם.

האם יש לכם סביבת עבודה מתאימה לעבודה מהבית שמאפשרת שקט תעשייתי לעבודה? אין בעיה שתעבדו במיקומים שונים כל עוד אתם לבד, אבל כשאתם צריכים להיות זמינים לשיחות זום או לעבוד ביחד עם אנשי צוות אחרים, חשוב להקפיד על סביבת עבודה ייצוגית ומאורגנת עם אותם דגשים שציינו קודם, כולל זווית צילום, תאורה ועוד.

האם אתם רגילים לדווח על משימות/תוצאות/התקדמות? באיזה פורמט אתם מעדכנים ובאיזה תדירות? מקובל לערוך ישיבות צוות בתדירות קבועה ולפעמים מפגש יומי בזום ובו מיישרים קו לגבי המשימות וההתקדמות השוטפת מול מנהל/ת ישירים ומול העמיתים והממשקים בעבודה וחשוב שתראו התאמה לפורמט של מפגשים כאלה.

איך אתם מיצרים שיתוף פעולה עם הצוות שלכם, כך שהעבודה תתבצע בצורה הטובה ביותר?  בעבודה מרחוק/מהבית מקובל לתקשר עם הצוות בכלי צ’אט ולעתים אפילו תוכנות כמו זום פתוחות כל הזמן ברקע. תוכלו לשתף כיצד נוח לכם לעבוד על מנת להיות במיטבכם ומה התנאים האופטימליים עבורכם כשאתם עובדים בצוות. 

למרות שאין אצלנו שעות עבודה מסודרות בין 9-17…אנו מעוניינים לדעת מהן שעות העבודה שלך? חשוב להתאים את שעות העבודה לדרישות התפקיד, אם תעבדו מול גורמים באזורי זמן שונים תצטרכו להיות זמינים בשעות אחרות כדי שתוכלו להגיב ולהיות זמינים בשעות הפעילות של הארגון.

לאחר שתענו על כל השאלות, תהיה לכם בוודאי הזדמנות לשאול את השאלות שמעניינות אתכם: שאלות על התפקיד, הצוות, הארגון, התנאים, הציוד לעבודה מהבית (כיסא, מחשב, מסכים, מצלמה), האם יש סבסוד של ארוחות גם כשעובדים מהבית? מה אפשרויות ההתפתחות המקצועית והאם יש פערים בין תיאור המשרה למה שעלה בראיון.

הצעד הבא

לקראת סיום הראיון יש מקום לבדוק מה השלבים הבאים. מי עוד יראיין אותך בארגון. מי יהיה איתכם בקשר.

דרגו לעצמכם בטבלת מעקב איך היה לדעתכם הראיון ועד כמה אתם מעוניינים להמשיך ולהתקדם עם הארגון הזה.

במאמרים הבאים נדבר על קורות החיים, על הופעה שלכם ברשתות החברתיות, על הצרכים התעסוקתיים שלכם, על מה לשים לב בהתקשרות עם הארגון וכמובן גם על כניסה איכותית לתפקיד….

בהצלחה!

 

 

 


  הטופס נשלח בהצלחה:)